Jak wykonać analizę kolorystyczną? Niezależnie od tego czy chcesz zrobić samodzielną analizę kolorystyczną dla siebie czy wykonywać analizy profesjonalnie, potrzebujesz:
– dużego wyboru różnych barw
– odpowiedniego oświetlenia
– lustra z odbiciem obejmującym buzię i dekolt
W profesjonalnej analizie kolorystka posługuje się materiałowymi chustami, ale nadadzą się również arkusze kolorowego papieru lub ubrania. Istotne jest, by kolory doskonale odzwierciedlały poszczególne grupy barw:
- jasnych
- głębokich
- ciepłych
- chłodnych
- czystych
- przygaszonych
Ważne – w każdej grupie potrzebujesz kilku różnych odcieni. Nigdy nie analizuj, porównując pojedyncze barwy – to, że w pojedynczym kolorze jest Ci korzystnie, nie znaczy, że tak samo zadziała grupa skupiona wokół tej samej cechy. W doborze kolorów do grup liczy się ich wspólna najważniejsza cecha, ale też minimalizowanie wpływu pozostałych cech oraz interakcje między użytymi kolorami, a nawet ich proporcje (to, który kolor jest najbliżej twarzy i na wierzchu, jeśli układasz je w wachlarz). Odpowiedni dobór kolorów diagnostycznych to jedna z najtrudniejszych umiejętności dla początkujących kolorystek, a błędy na tym etapie ważą na wyniku całej analizy.
Gdy już masz odpowiednio przygotowane grupy barw, do podjęcia pozostają 3 decyzje – wybór, czy lepiej Ci w kolorach:
- jasnych czy głębokich
- ciepłych czy chłodnych
- czystych czy przygaszonych
Jak określić w których kolorach Ci lepiej?
Zmiany, które możesz zaobserwować, przedstawiam w tym filmie:
Wyświetl ten post na Instagramie
Jednak na tym etapie również istnieje wiele pułapek. Często wpływ kolorów jest nieoczywisty a wręcz mylący na pierwszy rzut oka – to zupełnie normalne, a trafne rozpoznawanie zmian (i wybieranie lepszego kierunku) wymaga treningu i doświadczenia. Zmiany na mojej twarzy są na wideo spotęgowane, ponieważ pokazuję Ci się w mojej najlepszej i możliwie (prawie) najgorszej dla mnie palecie barw, a i tak doskonale rozumiem, że możesz mieć trudność z dostrzeżeniem różnic. Być może „czujesz”, że w jednej ramie jest gorzej, choć ciężko Ci zwerbalizować, co jest tego przyczyną (jeśli oglądasz bez dźwięku, koniecznie włącz go po mój komentarz).
Znam 3 cechy – co teraz?
Istnieją 4 komplety cech, które przypisujemy do 4 Pór Roku.
Wiosna jest: jasna, ciepła, czysta
Lato: jasne, chłodne, przygaszone
Jesień: głęboka, ciepła, przygaszona
Zima: głęboka, chłodna, czysta
Jeśli wybrany przez Ciebie komplet cech nie pasuje do jednego z powyższych, oznacza to, że w jednym (lub więcej) wyborów pojawił się błąd.
Czy nie mogą istnieć inne kombinacje cech?
Wierz mi, że przez pierwsze kilka lat mojej przygody z analizami kolorystycznymi sama szukałam odpowiedzi na to pytanie i twarzy, które nie wpisują się w ten podział i … ich nie znalazłam.
Oczywiście wręcz rzadko każda z 3 cech jest u nas tak samo widoczna. Z tego powodu analiza 4 Pór Roku rzadko pozwala na idealny dobór barw, bo tu wszystkie cechy, a więc i kolory w palecie są uśrednione.
Dlatego w analizie 12 typów doprecyzowujemy, która z 3 cech urody dominuje w palecie (każda Pora Roku ma 3 podtypy, co daje 12 typów) i obserwujemy też wpływ pozostałych cech (który też może być różny i nawet osoby o tym samym typie w systemie 12, mogą mieć w praktyce nieznacznie inną paletę) – profesjonalna analiza powinna dobierać kolory, dając zrozumiałe wskazówki, nie etykietkę.
Zwykle wśród naszych cech jest 1. wiodąca i 2. uzupełniająca, 3.cia ledwie rozpoznawalna. Bardzo często tylko jedna z 3 cech w wyraźny sposób opisuje i determinuje naszą paletę, a wpływ pozostałych jest wręcz marginalny. To zwykle te sytuacje, gdzie Twoja uroda jest pomiędzy dwiema porami roku tak wyraźnie, że wybór między nimi jest w praktyce umowny – wtedy zwykle ich wspólna cecha jest Twoją dominującą.
Skomplikowane? Załóżmy, że wahasz się w ocenie między Wiosną i Latem. Wspólną cechą Wiosny i Lata (spójrz na rozpiskę powyżej) jest jasność. Jeśli jasność to jedyna cecha Twojej urody, co do której jesteś pewna, najpewniej Twój typ urody jest jednym z typów siostrzanych – w systemie 12 typów – Jasną Wiosną lub Jasnym Latem. Ale choć wiedząc, że lepiej Ci w kolorach jasnych, wiemy, że jesteś Wiosną lub Latem (z tą cechą w składzie tylko te 2 Pory Roku nam zostają do wyboru), przez błędy w ocenie pozostałych cech niestety często widywaną przeze mnie pomyłką jest też mylenie Czystej Wiosny z Chłodnym Latem. O ile wybór między Jasną Wiosną a J. Latem nie ma dużego wpływu na paletę, różnice między Czystą Wiosną a Chłodnym Latem mogą znacząco przekłamać dobór barw.
Dlatego – choć samo porównanie grup kolorów brzmi bardzo prosto i „na oko” proces analizy również jest bardzo prosty i łatwy, taki istotne jest: odpowiednie dobranie kolorów do grup oraz trening i doświadczenie w ocenie wpływu barw.
Jak określić typ urody w systemie 12 typów?
Możemy zacząć od odpowiedzi na pytania:
- w której grupie kolorów było najlepiej
- w której było najgorzej (oznacza to ucieczkę w przeciwnym kierunku)
Nie mniej, o ile do określenia 3 cech urody nie potrzebujesz profesjonalnych narzędzi, do wyboru 1 z 12 typów wysoce wskazane jest użycie profesjonalnych ram 12 typów – znając Porę Roku, porównujemy 3 ramy należące do jej podtypów, a pomocniczo w wyborze możemy posłużyć się ramami siostrzanymi.
Ramy kolorystyczne są zwykle tańsze od zamówienia usługi analizy kolorystycznej. Nie mniej, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w analizie kolorystycznej, absolutnie nie wykorzystuj ram 12 typów do analizy w pierwszym etapie. Zdecydowanie łatwiej jest trafnie porównać za każdym razem tylko dwie skrajnie różne grupy (dokonując 3 odrębnych decyzji i przy okazji dostrzegając indywidualne reakcje na kolor) niż „z marszu” wybrać 1 z 12 ram – różnice między nimi będą się zacierać, a w praktyce nawet wybór wśród jednej z 3 ram Pory Roku wymaga doświadczenia i trafnego oka. Analiza przeprowadzona wyłącznie z użyciem ram 12 typów narażona jest na błędy nawet w wykonaniu wytrawnej kolorystki doskonale znającej swoje narzędzia.
Podsumowując – sam proces analizy jest prosty – do jej wykonania wystarczy 6 grup kolorów i 3 decyzje wyboru między nimi. A jeśli chcemy doprecyzować wynik – wybór najlepszej/najgorszej z cech, najlepiej podparty porównaniem w specjalistycznych ramach. Natomiast trafność tych wyborów zależy od Twoich umiejętności i doświadczenia. Samodzielna analiza kolorystyczna nie jest niemożliwa, natomiast może być bardzo nieopłacalna i kosztowna, jeśli pokierowana złym wynikiem i doborem barw, oprzesz swoją szafę o niewłaściwe kolory.
Jeśli chcesz zamówić profesjonalną analizę kolorystyczną,
zapraszam Cię do skorzystania z moich usług.
A jeśli chcesz nauczyć się analizy i zostać profesjonalną kolorystką,
dołącz do mojego kursu dla profesjonalistów.