jak wykonać analizę kolorystyczną samodzielna analiza kolorystyczna krok po kroku

Jak wykonać analizę kolorystyczną?

Jak wykonać analizę kolorystyczną? Niezależnie od tego czy chcesz zrobić samodzielną analizę kolorystyczną dla siebie czy wykonywać analizy profesjonalnie, potrzebujesz:
– dużego wyboru różnych barw
– odpowiedniego oświetlenia
– lustra z odbiciem obejmującym buzię i dekolt

W profesjonalnej analizie kolorystka posługuje się materiałowymi chustami, ale nadadzą się również arkusze kolorowego papieru lub ubrania. Istotne jest, by kolory doskonale odzwierciedlały poszczególne grupy barw:

 • jasnych
 • głębokich
 • ciepłych
 • chłodnych
 • czystych
 • przygaszonych

Ważne – w każdej grupie potrzebujesz kilku różnych odcieni. Nigdy nie analizuj, porównując pojedyncze barwy – to, że w pojedynczym kolorze jest Ci korzystnie, nie znaczy, że tak samo zadziała grupa skupiona wokół tej samej cechy. W doborze kolorów do grup liczy się ich wspólna najważniejsza cecha, ale też minimalizowanie wpływu pozostałych cech oraz interakcje między użytymi kolorami, a nawet ich proporcje (to, który kolor jest najbliżej twarzy i na wierzchu, jeśli układasz je w wachlarz). Odpowiedni dobór kolorów diagnostycznych to jedna z najtrudniejszych umiejętności dla początkujących kolorystek, a błędy na tym etapie ważą na wyniku całej analizy.

Gdy już masz odpowiednio przygotowane grupy barw, do podjęcia pozostają 3 decyzje – wybór, czy lepiej Ci w kolorach:

 • jasnych czy głębokich
 • ciepłych czy chłodnych
 • czystych czy przygaszonych

Jak określić w których kolorach Ci lepiej?

Zmiany, które możesz zaobserwować, przedstawiam w tym filmie:

Jednak na tym etapie również istnieje wiele pułapek. Często wpływ kolorów jest nieoczywisty a wręcz mylący na pierwszy rzut oka – to zupełnie normalne, a trafne rozpoznawanie zmian (i wybieranie lepszego kierunku) wymaga treningu i doświadczenia. Zmiany na mojej twarzy są na wideo spotęgowane, ponieważ pokazuję Ci się w mojej najlepszej i możliwie (prawie) najgorszej dla mnie palecie barw, a i tak doskonale rozumiem, że możesz mieć trudność z dostrzeżeniem różnic. Być może „czujesz”, że w jednej ramie jest gorzej, choć ciężko Ci zwerbalizować, co jest tego przyczyną (jeśli oglądasz bez dźwięku, koniecznie włącz go po mój komentarz).

Znam 3 cechy – co teraz?

Istnieją 4 komplety cech, które przypisujemy do 4 Pór Roku.

Wiosna jest: jasna, ciepła, czysta
Lato: jasne, chłodne, przygaszone
Jesień: głęboka, ciepła, przygaszona
Zima: głęboka, chłodna, czysta

Jeśli wybrany przez Ciebie komplet cech nie pasuje do jednego z powyższych, oznacza to, że w jednym (lub więcej) wyborów pojawił się błąd.

Czy nie mogą istnieć inne kombinacje cech?
Wierz mi, że przez pierwsze kilka lat mojej przygody z analizami kolorystycznymi sama szukałam odpowiedzi na to pytanie i twarzy, które nie wpisują się w ten podział i … ich nie znalazłam.

Oczywiście wręcz rzadko każda z 3 cech jest u nas tak samo widoczna. Z tego powodu analiza 4 Pór Roku rzadko pozwala na idealny dobór barw, bo tu wszystkie cechy, a więc i kolory w palecie są uśrednione.

 

Dlatego w analizie 12 typów doprecyzowujemy, która z 3 cech urody dominuje w palecie (każda Pora Roku ma 3 podtypy, co daje 12 typów) i obserwujemy też wpływ pozostałych cech (który też może być różny i nawet osoby o tym samym typie w systemie 12, mogą mieć w praktyce nieznacznie inną paletę) – profesjonalna analiza powinna dobierać kolory, dając zrozumiałe wskazówki, nie etykietkę.

Zwykle wśród naszych cech jest 1. wiodąca i 2. uzupełniająca, 3.cia ledwie rozpoznawalna. Bardzo często tylko jedna z 3 cech w wyraźny sposób opisuje i determinuje naszą paletę, a wpływ pozostałych jest wręcz marginalny. To zwykle te sytuacje, gdzie Twoja uroda jest pomiędzy dwiema porami roku tak wyraźnie, że wybór między nimi jest w praktyce umowny – wtedy zwykle ich wspólna cecha jest Twoją dominującą.

Skomplikowane? Załóżmy, że wahasz się w ocenie między Wiosną i Latem. Wspólną cechą Wiosny i Lata (spójrz na rozpiskę powyżej) jest jasność. Jeśli jasność to jedyna cecha Twojej urody, co do której jesteś pewna, najpewniej Twój typ urody jest jednym z typów siostrzanych – w systemie 12 typów – Jasną Wiosną lub Jasnym Latem. Ale choć wiedząc, że lepiej Ci w kolorach jasnych, wiemy, że jesteś Wiosną lub Latem (z tą cechą w składzie tylko te 2 Pory Roku nam zostają do wyboru), przez błędy w ocenie pozostałych cech niestety często widywaną przeze mnie pomyłką jest też mylenie Czystej Wiosny z Chłodnym Latem. O ile wybór między Jasną Wiosną a J. Latem nie ma dużego wpływu na paletę, różnice między Czystą Wiosną a Chłodnym Latem mogą znacząco przekłamać dobór barw.

Dlatego – choć samo porównanie grup kolorów brzmi bardzo prosto i „na oko” proces analizy również jest bardzo prosty i łatwy, taki istotne jest: odpowiednie dobranie kolorów do grup oraz trening i doświadczenie w ocenie wpływu barw.

Jak określić typ urody w systemie 12 typów?

Możemy zacząć od odpowiedzi na pytania:

 • w której grupie kolorów było najlepiej
 • w której było najgorzej (oznacza to ucieczkę w przeciwnym kierunku)

Nie mniej, o ile do określenia 3 cech urody nie potrzebujesz profesjonalnych narzędzi, do wyboru 1 z 12 typów wysoce wskazane jest użycie profesjonalnych ram 12 typów – znając Porę Roku, porównujemy 3 ramy należące do jej podtypów, a pomocniczo w wyborze możemy posłużyć się ramami siostrzanymi.

Ramy kolorystyczne są zwykle tańsze od zamówienia usługi analizy kolorystycznej. Nie mniej, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w analizie kolorystycznej, absolutnie nie wykorzystuj ram 12 typów do analizy w pierwszym etapie. Zdecydowanie łatwiej jest trafnie porównać za każdym razem tylko dwie skrajnie różne grupy (dokonując 3 odrębnych decyzji i przy okazji dostrzegając indywidualne reakcje na kolor) niż „z marszu” wybrać 1 z 12 ram – różnice między nimi będą się zacierać, a w praktyce nawet wybór wśród jednej z 3 ram Pory Roku wymaga doświadczenia i trafnego oka. Analiza przeprowadzona wyłącznie z użyciem ram 12 typów narażona jest na błędy nawet w wykonaniu wytrawnej kolorystki doskonale znającej swoje narzędzia.

Podsumowując – sam proces analizy jest prosty – do jej wykonania wystarczy 6 grup kolorów i 3 decyzje wyboru między nimi. A jeśli chcemy doprecyzować wynik – wybór najlepszej/najgorszej z cech, najlepiej podparty porównaniem w specjalistycznych ramach. Natomiast trafność tych wyborów zależy od Twoich umiejętności i doświadczenia. Samodzielna analiza kolorystyczna nie jest niemożliwa, natomiast może być bardzo nieopłacalna i kosztowna, jeśli pokierowana złym wynikiem i doborem barw, oprzesz swoją szafę o niewłaściwe kolory.

Jeśli chcesz zamówić profesjonalną analizę kolorystyczną,
zapraszam Cię do skorzystania z moich usług.

A jeśli chcesz nauczyć się analizy i zostać profesjonalną kolorystką,
dołącz do mojego kursu dla profesjonalistów.

 

 

Scroll to top